Анкара

Анкара

Град во Турција. Имаме 30 населби, 1 улици и 1 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #4 во Турција
3.3
(1 критики)

Увид за Анкара

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Најнови рецензии за Анкара

Трошоци за живот во Анкара

Овие податоци се наследени од Турција, не припаѓаат на Анкара.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 6.49
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 27.09
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.97
Капучино (нормално)
$ 2.31
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.03

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.51
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 32.57
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.82
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.61
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 6.44
Гориво (1 литар)
$ 1.22
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 42,999.23
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 41,662.95

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 31.02
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 12.62
Кино (1 седиште)
$ 4.47

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 43.10
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 33.86
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 81.82
Машки кожени деловни чевли
$ 70.18

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,803.95
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,094.33
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 30.64

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.63
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.90
Млеко (1 литар)
$ 0.84
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.67
Бел ориз (1 кг)
$ 1.47
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.55
локално сирење (1 кг)
$ 7.33
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.56
Говедско месо (1 кг)
$ 13.35
Јаболко (1 кг)
$ 0.99
Банана (1 кг)
$ 1.37
Портокал (1 кг)
$ 1.11
Домат (1 кг)
$ 0.86
Компир (1 кг)
$ 0.60
Кромид (1 кг)
$ 0.42
зелена салата (1 парче)
$ 0.91
Вода (1,5 литри)
$ 0.30
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.78
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.76

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 60.34
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.11
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 10.06

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 328.48
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,607.65

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 518.65
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 366.40
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 916.19
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 617.09

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 610.51

Анкара Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Анкара Географски информации

Дознајте повеќе за Анкара

Анкара, главниот град на Турција, е жив и разновиден град кој нуди уникатен спој на модерни и традиционални елементи. Позната по своите историски знаменитости, богатата култура и раздвижениот градски живот, Анкара е дестинација која мора да ја посети секој што сака да го истражи срцето на Турција.

Еден од најзначајните споменици во Анкара е несомнено Мавзолејот на Ататурк, кој е последното почивалиште на иконскиот основач на модерна Турција. Мавзолејот е голема и импозантна градба која служи како симбол на гордоста за турскиот народ.

Иако Анкара е полна со историја, таа е и град кој постојано се развива и расте. Градот може да се пофали со просперитетна уметничка сцена, со неколку уметнички галерии и музеи кои ги прикажуваат делата на локални и меѓународни уметници. Дополнително, раздвижените улици во Анкара се дом на многу продавници, ресторани и кафулиња кои на посетителите им нудат вкус на турската култура.

Друг белег на Анкара е нејзината природна убавина. Градот е опкружен со живописни планини и шуми, што го прави идеална дестинација за пешачење и истражување. Во самиот град има неколку паркови и зелени површини, како што е паркот Генцлик, кој нуди спокојна оаза во средината на раздвижениот град.

Анкара е дом и на неколку прекрасни џамии и религиозни места, како што се џамијата Кочатепе и џамијата Хаџи Бајрам, кои се и архитектонски чуда и духовни светилишта во еднаква мерка.

Без разлика дали сте љубител на историјата, љубител на природата или едноставно сакате да го доживеете уникатниот спој на модерната и традиционалната култура што е Турција, Анкара е град кој сигурно ќе остави траен впечаток. Со својата богата историја, живописна култура и природна убавина, не е ни чудо што толку многу посетители постојано се враќаат во овој волшебен град.

Популарни прашања за Анкара

Некои популарни населби во Анкара, Турција ги вклучуваат Кизилај, Чанкаја, Каваклидере и Газиосманпаша.

Просечните цени на имотот во Анкара варираат во зависност од соседството. Сепак, можете да очекувате да најдете станови кои се движат од 50.000 до 200.000 долари и вили од 150.000 долари.

Анкара нуди широк спектар на удобности, вклучувајќи трговски центри, ресторани, паркови, училишта, болници и културни атракции како музеи и театри.

Да, Анкара има добро развиен јавен транспортен систем. Можете лесно да се движите низ градот користејќи автобуси, метро и такси.

Анкара има суво-континентална клима. Летата се генерално топли и суви, додека зимите можат да бидат студени и снежни. Пролетните и есенските сезони се благи и пријатни.

Анкара е дом на неколку познати знаменитости, вклучувајќи ги Мавзолејот на Ататурк, Аниткабир, џамијата Хаџи Бајрам, плоштадот Улус и замокот Анкара.

Да, има неколку меѓународни училишта во Анкара кои нудат образование на англиски или други странски јазици. Некои истакнати ги вклучуваат Лабораторијата и Меѓународното училиште Билкент (BLIS), колеџот TED Ankara и ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Lisesi.

Најдобрите месеци за посета на Анкара се во текот на пролетта (април до јуни) и есента (од септември до ноември) кога времето е умерено и пријатно.

Во Анкара, можете да најдете различни кујни, вклучувајќи традиционални турски јадења, блискоисточна кујна, медитеранска кујна, како и интернационална кујна.

Популарните трговски области во Анкара ги вклучуваат авенијата Тунали Хилми, трговскиот центар Карум, трговскиот центар Армада и трговскиот центар Панора.