Дузче

Дузче

Град во Турција. Имаме 8 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Турција
0.0
(0 критики)

Увид за Дузче

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Најнови рецензии за Дузче

Трошоци за живот во Дузче

Овие податоци се наследени од Турција, не припаѓаат на Дузче.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 6.49
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 27.10
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.97
Капучино (нормално)
$ 2.31
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.03

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.51
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 32.58
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.82
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.62
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 6.45
Гориво (1 литар)
$ 1.22
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 42,990.24
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 41,665.06

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 31.04
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 12.62
Кино (1 седиште)
$ 4.47

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 43.12
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 33.87
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 81.85
Машки кожени деловни чевли
$ 70.20

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,804.43
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,094.58
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 30.66

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.63
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.91
Млеко (1 литар)
$ 0.84
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.67
Бел ориз (1 кг)
$ 1.47
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.55
локално сирење (1 кг)
$ 7.33
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.56
Говедско месо (1 кг)
$ 13.36
Јаболко (1 кг)
$ 0.99
Банана (1 кг)
$ 1.37
Портокал (1 кг)
$ 1.11
Домат (1 кг)
$ 0.86
Компир (1 кг)
$ 0.60
Кромид (1 кг)
$ 0.42
зелена салата (1 парче)
$ 0.91
Вода (1,5 литри)
$ 0.30
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.78
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.76

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 60.34
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.11
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 10.06

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 328.74
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,613.81

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 518.73
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 366.47
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 916.27
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 617.21

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 610.82

Дузче Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Дузче Географски информации

Дознајте повеќе за Дузче

Дузче е град кој се наоѓа во северозападниот дел на Турција. Се наоѓа во регионот Мармара и е главен град на провинцијата Дузце. Градот има богата историја и бил познат како „Прусија ад Хипиум“ во античките времиња, именуван по неговиот основач Прусија II од Битинија.

Дузце е град со мала големина, но има многу природни убавини да понуди. Опкружен е со планини и бујни зелени шуми, што го прави совршена дестинација за љубителите на природата. Градот има топли лета и студени зими, што го прави идеално место за посета во текот на целата година.

Една од главните атракции на Дузце е водопадот Самандере. Тоа е прекрасен водопад опкружен со зеленило и е популарно излетничко место меѓу локалното население и туристите. Друго место што мора да се посети во градот е музејот Конуралп. Станува збор за археолошки музеј во кој се сместени артефакти од римскиот и византискиот период.

Градот има и богата кулинарска култура, со традиционални турски јадења како ќебап, баклава и локум. Има многу ресторани во градот кои ги нудат овие деликатеси, а локалните пазари се исто така одлично место за пробање на локалната кујна.

Дузце е мирен град кој е совршен за луѓе кои бараат одмор од градската гужва и врева. Неговата природна убавина, богатата историја и вкусната храна го прават одлично место за посета за секој што бара уникатно и автентично турско искуство. Ако планирате да го посетите Дузце, погрижете се да го резервирате престојот однапред, бидејќи сместувањата може да бидат многу барани за време на шпицовите сезони.

Популарни прашања за Дузче

Според последните податоци, населението во Дузче, Турција е приближно 377.610.

Дузче, Турција има блага крајбрежна клима со топли лета и благи зими.

Популарни атракции во Дузце, Турција ги вклучуваат музејот Конуралп, водопадот Самандере и замокот Акчакоча.

Просечната цена на имотот во Дузче, Турција варира, но е релативно прифатлива во споредба со поголемите градови во Турција.

Да, Универзитетот Дузце е главниот универзитет во Дузце, кој нуди различни програми за додипломски и постдипломски студии.

Дузче, Турција има добро развиен транспортен систем со достапни јавни автобуси и такси.

Познати локални јадења во Дузче, Турција вклучуваат Akçakoca hamsi pilavı (сардела пилаф) и Akıtma (еден вид палачинка).

Околните градови за истражување од Дузче, Турција ги вклучуваат Истанбул, Бурса и Болу, кои нудат различни културни и историски искуства.

Дузче, Турција генерално се смета за безбеден град за туристите, но секогаш е препорачливо да се преземат општи безбедносни мерки на претпазливост.

Да.