Истанбул

Истанбул

Град во Турција. Имаме 40 населби, 2 улици и 2 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #5 во Турција
3.2
(2 критики)

Увид за Истанбул

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Најнови рецензии за Истанбул

Трошоци за живот во Истанбул

Овие податоци се наследени од Турција, не припаѓаат на Истанбул.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 6.49
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 27.10
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.97
Капучино (нормално)
$ 2.31
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.03

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.51
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 32.58
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.82
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.62
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 6.45
Гориво (1 литар)
$ 1.22
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 42,990.24
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 41,665.06

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 31.04
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 12.62
Кино (1 седиште)
$ 4.47

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 43.12
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 33.87
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 81.85
Машки кожени деловни чевли
$ 70.20

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,804.43
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,094.58
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 30.66

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.63
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.91
Млеко (1 литар)
$ 0.84
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.67
Бел ориз (1 кг)
$ 1.47
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.55
локално сирење (1 кг)
$ 7.33
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.56
Говедско месо (1 кг)
$ 13.36
Јаболко (1 кг)
$ 0.99
Банана (1 кг)
$ 1.37
Портокал (1 кг)
$ 1.11
Домат (1 кг)
$ 0.86
Компир (1 кг)
$ 0.60
Кромид (1 кг)
$ 0.42
зелена салата (1 парче)
$ 0.91
Вода (1,5 литри)
$ 0.30
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.78
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.76

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 60.34
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.11
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 10.06

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 328.74
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,613.81

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 518.73
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 366.47
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 916.27
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 617.21

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 610.82

Истанбул Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Истанбул Географски информации

Дознајте повеќе за Истанбул

Истанбул, еден од најфасцинантните градови во светот, се наоѓа на раскрсницата на Европа и Азија. Поделен е на два дела - европска страна на запад и азиска страна на исток - поврзани со Босфорскиот теснец. Градот може да се пофали со богата историја и култура, видливи во неговите зачудувачки историски градби, вкусната кујна и живиот уличен живот.

Градот бил важен центар на трговија и култура уште од античко време. Византиската и Отоманската империја биле со седиште во Истанбул, а градот служел како порта помеѓу Истокот и Западот. Денес, Истанбул е модерна метропола со население од над 15 милиони луѓе, но успеа да го задржи својот историски шарм и карактер.

Една од најпознатите знаменитости во Истанбул е Света Софија, прекрасен пример на византиска архитектура која некогаш била црква и џамија, а сега е музеј. Други иконски градби ја вклучуваат палатата Топкапи, некогашен дом на отоманските султани, а сега музеј, Сината џамија и цистерната базилика.

Храната во Истанбул е задоволство за сетилата. Турската кујна е позната по своите разновидни и вкусни јадења, а Истанбул има многу продавачи на улични храна и ресторани каде што можете да пробате деликатеси како што се ќебапи, полнети зеленчуци, мезе и баклава.

Истанбул е исто така рај за купувачите, со сè, од традиционални турски теписи и керамика до дизајнерски моди и модерна електроника. Големата чаршија е еден од најстарите и најголемите пазари во светот и има илјадници продавници кои продаваат сè, од зачини до накит.

Ноќниот живот во Истанбул е енергичен и еклектичен, со низа места кои угостителуваат за различни вкусови, од барови на покривот до традиционални турски таверни каде што можете да уживате во музика во живо и да танцувате.

Накратко, Истанбул е град на фасцинантни контрасти - спој на античко и модерно, европско и азиско, традиционално и космополитско. Овој уникатен спој на култури и искуства го прави еден од најфасцинантните и најубавите градови во светот и дестинација што мора да ја посетите за секој што бара незаборавно патување.

Популарни прашања за Истанбул

Валутата што се користи во Истанбул, Турција е турската лира (TRY).

Истанбул е генерално безбеден град за посета. Како и со секој поголем град, секогаш е препорачливо да преземете нормални мерки на претпазливост и да бидете свесни за вашата околина.

Најдобро време за посета на Истанбул е во текот на пролетта (април-мај) и есента (септември-ноември) кога времето е пријатно и градот не е преполн со туристи.

Истанбул нуди плејада на атракции, вклучувајќи ја прекрасната Аја Софија, Сината џамија, палатата Топкапи, Големата чаршија и крстарењето со Босфор.

Истанбул има широк јавен транспортен систем кој вклучува метро, ​​трамвај, автобуси и траекти. Такси и услуги за споделување на возење се исто така широко достапни.

Кога сте во Истанбул, пробајте вкусни јадења како ќебапи, мезе (мезе), баклава (слатко пециво), турски чај и локум.

Истанбул има блага и променлива клима. Летата се обично топли и влажни, додека зимите се благи и влажни. Пролетта и есента нудат пријатни температури.

Официјален јазик на Истанбул, Турција е турскиот. Англискиот јазик исто така најчесто се зборува во туристичките области и хотелите.

Да, на повеќето посетители во Истанбул им е потребна виза. Проверете ги барањата за виза за вашата земја пред да патувате за да обезбедите непречен влез.

Истанбул е познат по својата енергична шопинг сцена. Големата чаршија, пазар на зачини, паркот Истинје и Нисантаси се меѓу популарните дестинации за шопинг.