Невшехир

Невшехир

Град во Турција. Имаме 10 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Турција
0.0
(0 критики)

Увид за Невшехир

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Невшехир

Овие податоци се наследени од Турција, не припаѓаат на Невшехир.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 6.43
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 26.93
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.94
Капучино (нормално)
$ 2.30
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.03

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.50
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 32.54
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.81
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.61
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 6.38
Гориво (1 литар)
$ 1.22
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 43,070.42
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 41,629.41

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 30.86
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 12.60
Кино (1 седиште)
$ 4.47

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 42.89
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 33.76
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 81.56
Машки кожени деловни чевли
$ 69.93

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,798.48
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,091.38
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 30.46

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.62
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.90
Млеко (1 литар)
$ 0.84
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.67
Бел ориз (1 кг)
$ 1.47
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.55
локално сирење (1 кг)
$ 7.32
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.56
Говедско месо (1 кг)
$ 13.31
Јаболко (1 кг)
$ 0.99
Банана (1 кг)
$ 1.37
Портокал (1 кг)
$ 1.12
Домат (1 кг)
$ 0.86
Компир (1 кг)
$ 0.60
Кромид (1 кг)
$ 0.42
зелена салата (1 парче)
$ 0.91
Вода (1,5 литри)
$ 0.29
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.76
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.76

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 60.33
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.11
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 10.03

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 326.08
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,548.64

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 517.77
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 365.67
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 915.25
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 615.85

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 607.44

Невшехир Географски информации

Дознајте повеќе за Невшехир

Добредојдовте во Невшехир, Турција - град со скриени чуда и богата историја кој чека да биде откриен. Сместен во срцето на Кападокија, Невшехир е вистински скапоцен камен кој блеска со својата природна убавина, светски познатите историски места и гостопримливи луѓе.

Од хипнотизирачките самовилски оџаци до древните подземни градови, Невшехир е дом на многу атракции кои ќе ве остават во страв. Додека го истражувате овој град, ќе имате шанса да се восхитувате на импресивните формации создадени од раката на мајката природа, како и на неверојатната архитектура која датира со векови.

Една од најпознатите атракции на Невшехир е Музејот на отворено Гореме. Ова место на светско наследство на УНЕСКО е огромен комплекс од цркви, капели и манастири издлабени во карпи, украсени со византиски фрески кои прикажуваат сцени од Библијата. Овде можете да истражувате во богатата историја на областа и да бидете сведоци на големите уметнички дела што ги создале минатите генерации локални жители.

За оние кои бараат уникатно, но сепак возбудливо искуство, возењето со балон на топол воздух преку зачудувачките долини на Кападокија е активност која мора да ја направат. Додека лебдите над магливиот пејзаж, можете да погледнете панорамски поглед на регионот, доловувајќи спомени кои ќе траат цел живот.

Но, не завршува тука. Невшехир им нуди на посетителите низа локална кујна под влијание на турскиот и централноазискиот вкус. Од ќебапи до полнети листови од грозје или локум, има јадење за сечиј вкус. Заедно со локалното гостопримство, сцената со храна во овој град ќе го направи вашиот престој уште понезаборавен.

На крајот од денот, сместете се во еден од традиционалните пештерски хотели по кои е познат Невшехир. Овие конаци се вградени во карпата од туф и нудат уникатно искуство кое не е ништо друго. Оттука, можете да ја видите спокојната убавина на ноќното небо и да размислите за авантурите што сте ги имале во текот на денот.

Накратко, Невшехир, Турција е магичен град кој нуди по нешто за секого. Без разлика дали сте љубител на историјата, љубител на природата или трагач по авантури, скриената и неверојатна убавина на овој град ќе ви остави вечен впечаток. Дојдете во Невшехир и нека ве освои шармот на градот.

Популарни прашања за Невшехир

Невшехир, Турција нуди низа популарни атракции, вклучувајќи ги самовилските оџаци на Кападокија, Музејот на отворено Гереме и подземните градови Кајмакли и Деринкују.

Најдобро време за посета на Невшехир, Турција е пролет или есен кога времето е пријатно. Ова овозможува удобно истражување на атракции на отворено.

Самовилските оџаци во Невшехир се единствени геолошки формации. Овие високи, тенки карпести формации во форма на конус се формирани од вулкански ерупции и ерозија во текот на илјадници години.

Возењето со балон на топол воздух во Невшехир може да се доживее во Гереме. Ова е популарна активност која ви овозможува да ги видите прекрасните пејзажи и самовилските оџаци одозгора.

Невшехир нуди различни традиционални јадења за да се пробаат, како што се Тести кебаби (ќебапи од кебапи), Манти (турски кнедли) и Гувеч (бавно варена тепсија).

Да, Невшехир се наоѓа во срцето на регионот Кападокија, познат по своите лозја и винарии. Можете да ги посетите локалните лозја за да ги вкусите вкусните кападокиски вина.

Невшехир нуди различни активности на отворено, како што се пешачење низ долините, тури за јавање коњи и возења со АТВ (четири велосипеди) за истражување на уникатните пејзажи на регионот.

Да, посетителите можат да ги истражуваат древните подземни градови Кајмакли или Деринкују во близина на Невшехир. Овие фасцинантни подземни населби биле создадени за заштита во минатото.

Во Невшехир, можете да користите комбинација од јавни автобуси, такси или изнајмување автомобили за да се движите наоколу. Препорачливо е однапред да планирате превоз за пригодно патување.

Да, Невшехир е домаќин на неколку културни и традиционални фестивали во текот на годината. Интернационалниот фестивал на виното во Невшехир и Меѓународниот фестивал на Хетитите се значајни настани.