Нигде

Нигде

Град во Турција. Имаме 6 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Турција
0.0
(0 критики)

Увид за Нигде

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Нигде

Овие податоци се наследени од Турција, не припаѓаат на Нигде.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 6.45
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 26.99
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.95
Капучино (нормално)
$ 2.30
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.03

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.50
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 32.55
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.81
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.61
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 6.40
Гориво (1 литар)
$ 1.22
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 43,050.22
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 41,645.19

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 30.92
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 12.61
Кино (1 седиште)
$ 4.47

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 42.96
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 33.80
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 81.66
Машки кожени деловни чевли
$ 70.02

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,800.69
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,092.60
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 30.52

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.63
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.90
Млеко (1 литар)
$ 0.84
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.67
Бел ориз (1 кг)
$ 1.47
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.55
локално сирење (1 кг)
$ 7.32
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.56
Говедско месо (1 кг)
$ 13.33
Јаболко (1 кг)
$ 0.99
Банана (1 кг)
$ 1.37
Портокал (1 кг)
$ 1.12
Домат (1 кг)
$ 0.86
Компир (1 кг)
$ 0.60
Кромид (1 кг)
$ 0.42
зелена салата (1 парче)
$ 0.91
Вода (1,5 литри)
$ 0.29
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.77
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.76

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 60.34
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.11
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 10.04

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 326.92
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,568.56

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 518.12
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 365.95
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 915.66
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 616.34

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 608.55

Нигде Географски информации

Дознајте повеќе за Нигде

Сместен во срцето на Турција, Нигде е шармантен град исполнет со историско значење, природна убавина и културно богатство. Со население од речиси 350.000 жители, Нигде привлекува туристи од целиот свет кои доаѓаат да ги истражат неговите величествени знаменитости и живописни пејзажи.

Нигде е сместен во подножјето на планините Бик, обезбедувајќи неверојатен поглед на околните села. Тоа е идеална локација за оние кои бараат мирен, живописен одмор. Посетителите имаат можност да пешачат низ планините и да ги погледнат прекрасните погледи на градот и природните убавини што го опкружуваат.

Градот е дом на некои од најзначајните историски локалитети во Турција. Една од најзначајните знаменитости е замокот Нигде, кој стои од 12 век и нуди извонреден панорамски поглед на градот. Друга атракција што мора да се види е манастирот Гумуслер, манастир од византиската ера сместен во планините. Овој историски локалитет нуди поглед во богатата културна и религиозна историја на градот.

Нигде е исто така познат по своите традиционални занаети и локалната кујна. Градските чаршии се исполнети со рачно изработен текстил, керамика и накит, што им дава совршена можност за посетителите да купат уникатни сувенири. Локалната кујна е мешавина од отомански и медитерански вкусови, со јадења како што се јагнешки ќебап, булгур пилаф и слатки десерти од пециво.

Покрај неговите културни и историски атракции, Нигде е исто така одлична основа за истражување на околниот регион. Кападокија, една од најпопуларните туристички дестинации во Турција, е на кратко возење. Посетителите можат да се возат со балон на топол воздух над регионот за да бидат сведоци на прекрасните карпести формации и пештери.

Генерално, Нигде е единствена и фасцинантна дестинација која нуди спој на историја, природа и култура. Тоа е идеална локација за оние кои бараат мирно бегство, додека сеуште имаат пристап до раздвижениот град и сè што има да понуди.

Популарни прашања за Нигде

Просечната цена за купување куќа во Нигде, Турција е околу 80.000 до 120.000 долари, во зависност од големината и локацијата на имотот.

Некои популарни населби во Нигде ги вклучуваат Меркез, Дамлапинар и Улукишла, кои нудат различни удобности и близина на различни атракции.

Нигде доживува континентална клима со топли лета и студени зими. Летата може да достигнат температури над 30°C (86°F), додека зимите можат да бидат студени со температури кои често паѓаат под нулата.

Да, Нигде е дом на неколку реномирани училишта и образовни институции, кои обезбедуваат квалитетно образование за ученици од различни нивоа.

Некои блиски атракции кои треба да се посетат во Нигде вклучуваат Националниот парк Аладаглар, манастирот Ѓумушлер и историскиот замок Нигде, кој нуди природна убавина и историско значење.

Нигде е генерално безбеден град за живеење, со ниски стапки на криминал. Сепак, секогаш е препорачливо да преземете стандардни безбедносни мерки на претпазливост и да бидете свесни за вашата околина.

Нигде има добро развиен транспортен систем со автобуси и такси достапни за движење низ градот. Градот е исто така добро поврзан со другите поголеми градови во Турција преку автопати и јавен превоз.

Да, Нигде има неколку трговски центри и пазари каде што можете да најдете различни продавници, бутици и супермаркети за вашите секојдневни потреби и желби за купување.

Некои локални јадења што треба да се пробаат во Нигде вклучуваат Нигде ќебап, Нигде Манти (кнедли) и супа Ајвасил, познати по нивните уникатни вкусови и традиционални рецепти.

Да, Нигде има добро опремени здравствени установи, вклучувајќи болници и клиники, кои обезбедуваат медицински услуги и за жителите и за посетителите.