Самсун

Самсун

Град во Турција. Имаме 18 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Турција
0.0
(0 критики)

Увид за Самсун

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Самсун

Овие податоци се наследени од Турција, не припаѓаат на Самсун.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 6.49
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 27.10
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.97
Капучино (нормално)
$ 2.31
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.03

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.51
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 32.58
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.82
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.62
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 6.45
Гориво (1 литар)
$ 1.22
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 42,990.24
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 41,665.06

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 31.04
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 12.62
Кино (1 седиште)
$ 4.47

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 43.12
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 33.87
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 81.85
Машки кожени деловни чевли
$ 70.20

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,804.43
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,094.58
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 30.66

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.63
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.91
Млеко (1 литар)
$ 0.84
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.67
Бел ориз (1 кг)
$ 1.47
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.55
локално сирење (1 кг)
$ 7.33
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.56
Говедско месо (1 кг)
$ 13.36
Јаболко (1 кг)
$ 0.99
Банана (1 кг)
$ 1.37
Портокал (1 кг)
$ 1.11
Домат (1 кг)
$ 0.86
Компир (1 кг)
$ 0.60
Кромид (1 кг)
$ 0.42
зелена салата (1 парче)
$ 0.91
Вода (1,5 литри)
$ 0.30
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.78
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.76

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 60.34
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.11
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 10.06

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 328.74
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,613.81

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 518.73
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 366.47
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 916.27
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 617.21

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 610.82

Самсун Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Самсун Географски информации

Дознајте повеќе за Самсун

Самсун, кој се наоѓа на брегот на Црното Море во Турција, е град со богата историја и живописна сегашност. Градот е најголемиот во регионот на Црното Море со население од над 600.000 луѓе и им нуди на посетителите мешавина од искуства кои се движат од прекрасни плажи до историски места.

Самсун е град кој се трансформираше со текот на годините, од мал и првенствено земјоделски град во град кој игра голема улога во економијата на регионот. Денес, Самсун е познат по својата модерна инфраструктура и индустрија, што го прави идеална локација за деловни патници. Сепак, посетителите на градот ќе бидат импресионирани од историјата и културата на градот.

Едно од најпознатите знаменитости во Самсун е бродот Бандирма кој пристигна во градот во 1919 година, со Мустафа Кемал Ататурк, основачот на модерна Турција. Посетителите можат да го посетат бродот и придружниот музеј за да дознаат повеќе за наследството на Ататурк и историјата на Самсун.

За оние кои се заинтересирани за историјата, има уште неколку атракции кои може да се посетат. Археолошкиот и етнографскиот музеј Самсун е задолжителна посета за сите заинтересирани за турската историја, додека Пазар џамијата е прекрасен пример на отоманската архитектура.

Локацијата на Самсун на брегот на Црното Море исто така го прави идеална дестинација за оние кои бараат одмор на плажа. Плажите во градот се едни од најдобрите во земјата, со кристално чисти води и чист песок. Многу од овие плажи се исто така погодно лоцирани блиску до центарот на градот.

Севкупно, Самсун им нуди на посетителите мешавина од искуства кои се грижат за сите интереси. Без разлика дали сте заинтересирани за историјата и културата или едноставно барате релаксирачки одмор на плажа, Самсун е дестинација што мора да ја посетите во Турција.

Популарни прашања за Самсун

Според последното ажурирање, населението на Самсун, Турција е приближно 1,3 милиони луѓе.

Самсун генерално доживува блага и влажна клима во текот на годината, со просечни температури кои се движат од 10 до 25 Целзиусови степени.

Самсун нуди различни популарни атракции, вклучувајќи ги статуата и музејот на Ататурк, бродскиот музеј Бандирма и трговскиот центар Пјаца.

Некои од врвните населби во Самсун ги вклучуваат Илкадим, Тепеџик и Атакум, познати по своите модерни објекти, удобности и пристап до крајбрежјето.

Самсун има релативно прифатливи трошоци за живот во споредба со другите големи турски градови, со разумни цени за сместување, јадење и намирници.

Самсун нуди низа образовни можности, вклучувајќи реномирани универзитети како Универзитетот Ондокуз Мајис, обезбедувајќи различни академски програми за студентите.

Да, Самсун има неколку медицински установи, вклучително и болници и клиники, како што се Универзитетската болница Џумхуриет и болницата на Медицинскиот факултет на Техничкиот универзитет Карадениз.

Самсун има добро развиен локален транспортен систем, вклучувајќи автобуси, трамваи и такси, што го прави погодно да се движите низ градот и неговата околина.

Да, Самсун нуди различни трговски центри, вклучувајќи ги Пјаца, Булвар АВМ и Мерт Парк АВМ, каде жителите и посетителите можат да уживаат во шопинг и забава.

Самсун е домаќин на неколку значајни фестивали и настани, како што се Меѓународниот џез фестивал во Самсун, културниот фестивал Ататурк и земјоделскиот саем во Самсун.