Трабзон

Трабзон

Град во Турција. Имаме 19 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Турција
0.0
(0 критики)

Увид за Трабзон

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Трабзон

Овие податоци се наследени од Турција, не припаѓаат на Трабзон.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 6.46
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 27.01
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.95
Капучино (нормално)
$ 2.30
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.03

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.50
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 32.56
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.81
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.61
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 6.41
Гориво (1 литар)
$ 1.22
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 43,042.23
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 41,648.92

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 30.93
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 12.61
Кино (1 седиште)
$ 4.47

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 42.99
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 33.81
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 81.69
Машки кожени деловни чевли
$ 70.05

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,801.34
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,092.98
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 30.54

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.63
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.90
Млеко (1 литар)
$ 0.84
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.67
Бел ориз (1 кг)
$ 1.47
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.55
локално сирење (1 кг)
$ 7.32
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.56
Говедско месо (1 кг)
$ 13.33
Јаболко (1 кг)
$ 0.99
Банана (1 кг)
$ 1.37
Портокал (1 кг)
$ 1.12
Домат (1 кг)
$ 0.86
Компир (1 кг)
$ 0.60
Кромид (1 кг)
$ 0.42
зелена салата (1 парче)
$ 0.91
Вода (1,5 литри)
$ 0.29
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.77
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.76

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 60.34
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.11
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 10.04

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 327.19
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,575.36

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 518.22
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 366.04
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 915.76
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 616.48

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 608.90

Трабзон Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

  • 4.7
    Of
    1986-11-01 05:18:10

Трабзон Географски информации

Дознајте повеќе за Трабзон

Трабзон, Турција е прекрасен град со богата историја и природна убавина сместен на брегот на Црното Море. Овој шармантен град е полн со изненадувања со своето уникатно културно наследство, свежа морска храна и импресивни знаменитости. Шармантната атмосфера на Трабзон сигурно ќе ги плени посетителите од целиот свет.

Една од најпопуларните атракции во Трабзон е музејот Аја Софија, историска зграда која некогаш била катедрала, а подоцна и џамија. Музејот сега е отворен за јавноста и можете да ги откриете прекрасните фрески и мозаици кои го украсуваат ентериерот.

За оние кои сакаат на отворено, Трабзон има многу да понуди. Манастирот Сумела, кој се наоѓа во националниот парк на долината Алтиндере, мора да се види. Манастирот се наоѓа на карпа со поглед на долината и е опкружен со прекрасна природна убавина. Посетителите можат да пешачат до манастирот и да ја истражат внатрешноста на оваа единствена знаменитост.

Трабзон е познат и по свежата морска храна. Градот е познат по рибата и рестораните кои го служат најсвежиот улов на денот. Без разлика дали претпочитате пржена или скара, можете да изберете од бескрајна разновидност на морска храна.

Што се однесува до сместувањето, Трабзон има многу опции за секој буџет и преференци. Од луксузни хотели до пријатни куќи за гости, има по нешто за секого. Историскиот центар на Трабзон е популарно место за престој поради неговата погодна локација и традиционалната архитектура која овозможува поглед на културното наследство на градот.

Како заклучок, Трабзон, Турција, е град кој мора да се посети. Со својата уникатна култура, природна убавина и вкусна храна, тој е навистина скапоцен камен на брегот на Црното Море. Дојдете да го доживеете шармот на Трабзон и да се заљубите во неговата магија.

Популарни прашања за Трабзон

Да, Трабзон е популарна туристичка дестинација во Турција позната по своите прекрасни пејзажи, историски места и вкусна локална кујна.

Трабзон нуди атракции како што се манастирот Сумела, Света Софија од Трабзон, Узунгол, замокот на Ататурк и замокот Трабзон.

Најдобро време за посета на Трабзон е во текот на летните месеци од мај до септември кога времето е пријатно и идеално за истражување на атракции на градот на отворено.

Трабзон е познат по својата локална црноморска кујна, вклучувајќи јадења како хамси пилаф (ориз од аншоа), кујмак (јадење со газирано пченкарно брашно) и ќофтиња Акчаабат.

Трабзон има меѓународен аеродром, удобни јавни автобуси и такси достапни за превоз во градот. Изнајмувањето автомобил е исто така популарна опција за истражување на околните области.

Трабзон има неколку прекрасни плажи долж брегот, вклучувајќи ги и плажата Сера Лејк, плажата Јалинчак и плажата Акџабат Сахили, каде што посетителите можат да уживаат во сончањето и пливањето.

Трабзон се смета за безбеден град за туристите. Сепак, како и со секоја дестинација за патување, препорачливо е да се преземат основни мерки на претпазливост како што се внимава на вашите работи и свесност за околината.

Трабзон е домаќин на различни културни настани во текот на годината, вклучувајќи го Саемот на занаетчии во Трабзон, фестивалот на патот на свилата во Трабзон и фестивалот Кадирга, прикажувајќи ги локалните традиции, занаети и музика.

Да, Трабзон нуди бројни можности за пешачење за ентузијасти на отворено. Планината Зигана, планината Соганли и природниот парк Карадаг се популарни дестинации за пешачење и уживање во природата.

Во Трабзон, можете да најдете автентични локални сувенири како што се рачно изработен сребрен накит, традиционални чајни комплети, регионални слатки како баклава Акчаабат и локални текстили како Трабзонски пештамал (крпа).