Ширнак

Ширнак

Град во Турција. Имаме 38 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Турција
0.0
(0 критики)

Увид за Ширнак

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Ширнак

Овие податоци се наследени од Турција, не припаѓаат на Ширнак.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 6.49
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 27.09
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.97
Капучино (нормално)
$ 2.31
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.03

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.51
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 32.57
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.82
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.61
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 6.44
Гориво (1 литар)
$ 1.22
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 42,999.23
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 41,662.95

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 31.02
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 12.62
Кино (1 седиште)
$ 4.47

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 43.10
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 33.86
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 81.82
Машки кожени деловни чевли
$ 70.18

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,803.95
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,094.33
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 30.64

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.63
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.90
Млеко (1 литар)
$ 0.84
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.67
Бел ориз (1 кг)
$ 1.47
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.55
локално сирење (1 кг)
$ 7.33
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.56
Говедско месо (1 кг)
$ 13.35
Јаболко (1 кг)
$ 0.99
Банана (1 кг)
$ 1.37
Портокал (1 кг)
$ 1.11
Домат (1 кг)
$ 0.86
Компир (1 кг)
$ 0.60
Кромид (1 кг)
$ 0.42
зелена салата (1 парче)
$ 0.91
Вода (1,5 литри)
$ 0.30
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.78
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.76

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 60.34
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.11
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 10.06

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 328.48
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,607.65

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 518.65
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 366.40
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 916.19
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 617.09

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 610.51

Ширнак Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Ширнак Географски информации

Дознајте повеќе за Ширнак

Сместен на крајниот југоисточен дел на Турција, Ширнак е град исполнет со прекрасни природни пејзажи, богато културно наследство и жив градски живот. Градот се наоѓа во срцето на прекрасните планини Чуди, кои нудат некои од најневеројатните глетки во цела Турција. Ширнак е познат по својата живописна традиционална архитектура, вкусната локална кујна и топлите, добредојдени локални жители.

Една од најпопуларните активности во Ширнак е планинарењето. Планините Куди обезбедуваат совршена позадина за живописни планинарења и патеки. Посетителите можат да ги истражуваат неверојатните природни убавини на регионот и да уживаат во хипнотизирачките глетки. Има и многу тури кои нудат комплетно доживување на планинските предели, обезбедувајќи автентичен вкус на локалната култура.

Ширнак е исто така дом на некои од највкусните и традиционални турски кујни. Туристите можат да уживаат во низа вкусни јадења и свежи производи добиени локално, вклучувајќи овошје, зеленчук, месо и морска храна. Посетителите можат да го искусат и познатиот чај од Ширнак – уникатна разновидност на црн чај, познат по својот вкус и арома.

Градот има богато културно наследство кое се рефлектира во неговата архитектура и неколку споменици. Најзначајни се традиционалната куќа во Ширнак, со својата посебна архитектура, и историскиот замок Ширнак, кој датира од Отоманската империја.

За оние кои сакаат да го истражуваат ноќниот живот во градот, Ширнак има раздвижен избор на ресторани, кафулиња и барови кои сигурно ќе ги забавуваат. Посетителите можат да вечераат во луксузните ресторани или да пробаат некоја локална улична храна и пијалоци кои се познати во регионот.

Како заклучок, Ширнак, Турција, е дестинација што мора да ја посетат патниците кои сакаат да го искусат уникатниот спој на природна убавина, локална култура и модерен градски живот. Неговите прекрасни природни пејзажи, богатото културно наследство и гостопримливите локални жители го прават совршено место за истражување и откривање на скриените скапоцени камења на Турција.

Популарни прашања за Ширнак

Населението во Ширнак, Турција е приближно XX,XXX.

Ширнак, Турција доживува топли и суви лета, со температури кои достигнуваат до XX степени Целзиусови, а студени зими со температури кои се спуштаат до околу XX степени Целзиусови.

Некои популарни атракции во Ширнак, Турција ги вклучуваат замокот Хасанкејф, мостот Малабади и манастирот Мор Јакуп.

Туркиш ерлајнс и Пегасус ерлајнс се меѓу авиокомпаниите кои вршат летови до Ширнак, Турција.

Трошоците за живот во Ширнак, Турција се генерално пониски во споредба со поголемите градови во Турција. Цените за сместување, превоз и дневни трошоци се релативно прифатливи.

Некои локални јадења што треба да ги пробате во Ширнак, Турција се ќебапи, чиг кофте и баклава.

Главниот јазик што се зборува во Ширнак, Турција е турскиот. Меѓутоа, курдскиот јазик е исто така широко зборуван во регионот.

Ширнак, Турција искуси безбедносни проблеми во минатото поради нејзината близина до конфликтните зони. Препорачливо е да останете информирани за моменталната ситуација и да ги следите сите совети за патување.

Валутата што се користи во Ширнак, Турција е турската лира (TRY).

Најдобро време за посета на Ширнак, Турција е пролетта (април-мај) и есента (септември-октомври) кога температурите се умерени и пријатни.