Регион на морнарица

Регион на морнарица

Град во Узбекистан. Имаме 4 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Узбекистан
0.0
(0 критики)

Увид за Регион на морнарица

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Регион на морнарица

Овие податоци се наследени од Узбекистан, не припаѓаат на Регион на морнарица.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.92
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 23.62
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 3.68
Капучино (нормално)
$ 1.68
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.55

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.13
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 10.50
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.51
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.30
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 4.93
Гориво (1 литар)
$ 0.99
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 15,017.23
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 21,738.15

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 37.49
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 11.27
Кино (1 седиште)
$ 4.54

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 47.93
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 54.18
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 98.54
Машки кожени деловни чевли
$ 108.50

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,227.12
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 661.40
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 21.60

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.02
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.93
Млеко (1 литар)
$ 1.07
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.47
Бел ориз (1 кг)
$ 1.64
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.75
локално сирење (1 кг)
$ 6.68
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.80
Говедско месо (1 кг)
$ 7.93
Јаболко (1 кг)
$ 1.31
Банана (1 кг)
$ 1.83
Портокал (1 кг)
$ 2.29
Домат (1 кг)
$ 1.53
Компир (1 кг)
$ 0.52
Кромид (1 кг)
$ 0.44
зелена салата (1 парче)
$ 0.40
Вода (1,5 литри)
$ 0.35
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 4.92
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.00

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 43.07
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.02
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 13.81

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 223.88
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,652.86

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 504.69
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 326.37
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 877.82
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 552.16

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 379.81

Регион на морнарица Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Најдобри Населби во Регион на морнарица

Најлоши 7+ зони на земјотреси

Регион на морнарица Географски информации

Дознајте повеќе за Регион на морнарица

Добредојдовте во регионот Навои, скриен скапоцен камен лоциран во централниот дел на Узбекистан. Овој регион е добро познат по својот индустриски развој и дури го добил името по Алишер Навои, еден од најголемите поети и мислители во Централна Азија.

Регионот Навој е високо препознатлив по своето богато културно наследство и прекрасните пејзажи. Регионот е дом на различни историски локалитети, вклучувајќи ги и урнатините на античките градови Нурата и Кизилкум. Посетителите можат да ја истражуваат неверојатната архитектура и да научат повеќе за историјата на овие локации.

За оние кои бараат поавантуристичко искуство, регионот Navoiy нуди многу активности на отворено. Планините Нурата, лоцирани во западниот дел на регионот, се популарна дестинација за планинарење и планинарење. Огромната пустина Кизилкум, која се наоѓа во јужниот дел на регионот, обезбедува уникатно и возбудливо искуство за посетителите заинтересирани за трекинг со камили или песок.

Покрај културните и активностите на отворено, регионот Навој е познат по своите топли и гостопримливи луѓе. Локалните жители секогаш се желни да го споделат своето наследство и се добредојдени за посетителите.

Кога станува збор за сместување, посетителите можат да најдат низа опции, од традиционални јурти до модерни хотели. Регионалниот главен град Навои е дом на различни хотели и куќи за гости кои се грижат за различни буџети.

Регионот Navoiy може да се пофали и со богата кујна, со традиционални јадења како што се шаш-кебаб и плов. Овие традиционални јадења често се уживаат со узбекистански зелен чај, кој мора да го пробаат посетителите.

Генерално, регионот Навој е единствена и фасцинантна дестинација со низа искуства за посетителите. Без разлика дали сте заинтересирани за историја, природа или едноставно доживување нова култура, регионот Навој е дестинација која мора да ја посетите во Узбекистан.

Популарни прашања за Регион на морнарица

Регионот Навој се наоѓа во Узбекистан, во централно-западниот дел на земјата.

Според најновите статистички податоци, населението на регионот Навој е приближно 1,3 милиони луѓе.

Главните градови во регионот Навој ги вклучуваат Навој, Зарафшан и Учкудук.

Регионот Навоји доживува континентална клима со топли лета и студени зими. Просечните температури се движат од 6°C (43°F) во зима до 32°C (90°F) во лето.

Регионот Навој може да се пофали со атракции како што се биосферниот резерват Нуратау-Кизилкум, комплексот Султан Саодат, природниот парк Газли и природниот резерват Зарафшан.

Да, регионот Навој е богат со историски локалитети, вклучувајќи ги античките градови Нуратау и Зафар, античката населба Кармана и комплексот Адивина-Тепа.

Економијата на регионот Навој во голема мера се потпира на рударството и индустријата, особено во екстракцијата на злато и ураниум. За економијата придонесуваат и земјоделството и сточарството.

Да, регионот Навои го опслужува меѓународниот аеродром Навои, кој оперира и домашни и меѓународни летови.

Регионот Навој е познат по своите изобилни природни ресурси, вклучувајќи злато, ураниум, бакар, природен гас и разни минерали.

Официјален јазик што се зборува во регионот Навој, како и во остатокот од Узбекистан, е узбекистанскиот. Сепак, рускиот е исто така широко се зборува и разбира.