Франција

Франција

🇫🇷
Земја. Имаме 123 држави и 8894 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Франција

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Франција

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 16.27
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 65.11
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 10.85
Капучино (нормално)
$ 3.26
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.98

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.95
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 74.97
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 3.11
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.97
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 28.93
Гориво (1 литар)
$ 2.01
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 31,089.34
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 28,996.66

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 35.70
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 16.78
Кино (1 седиште)
$ 12.98

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 92.19
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 39.94
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 95.26
Машки кожени деловни чевли
$ 125.03

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 7,044.48
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 4,956.73
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 3.48

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 6.52
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 4.17
Млеко (1 литар)
$ 1.21
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.91
Бел ориз (1 кг)
$ 2.31
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 4.02
локално сирење (1 кг)
$ 18.15
Пилешко месо (1 кг)
$ 13.72
Говедско месо (1 кг)
$ 20.59
Јаболко (1 кг)
$ 2.98
Банана (1 кг)
$ 2.19
Портокал (1 кг)
$ 3.18
Домат (1 кг)
$ 3.71
Компир (1 кг)
$ 2.18
Кромид (1 кг)
$ 2.23
зелена салата (1 парче)
$ 1.46
Вода (1,5 литри)
$ 0.76
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 7.61
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 11.76

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 189.00
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.19
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 32.16

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 734.00
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 11,061.18

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 851.12
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 634.37
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,603.25
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,275.59

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 2,509.22

Детали за квалитетот на воздухот за Франција

Метрика за квалитет на воздухот за Франција

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Франција Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Франција Географски информации

ISO2
: FR
ISO3
: FRA
Phone Code
: +33
Currency
: EUR
Population
: 67,749,632 (2021)

Дознајте повеќе за Франција

Добредојдовте на страницата на TrustLocale.com France, вашиот водич за динамичниот и разновиден пазар на недвижности во оваа прекрасна земја. Со својата богата историја, живописна култура и прекрасни пејзажи, Франција е атрактивна дестинација за купувачи на имот и инвеститори од целиот свет.

Франција е најголемата земја во Европската унија и има една од најголемите во светот. економии. Неговиот добро регулиран пазар на недвижности и стабилната политичка клима го прават идеална дестинација за инвестирање во имот. Без разлика дали сте заинтересирани за имот што се купува за издавање, втор дом или долгорочна инвестиција, Франција нуди многу можности.

Една од главните предности на инвестирањето во француски имот е нејзиниот потенцијал за силни капитални добивки. Пазарот на недвижности во земјата историски покажува постојан раст, а со голема побарувачка за имот во популарните области, често има недостиг од понуда. Дополнително, Франција има добро воспоставена туристичка индустрија, која може да понуди атрактивни приноси за изнајмување.

Во TrustLocale.com, ние сме посветени да ви обезбедиме сигурни и транспарентни информации за пазарот на недвижности во Франција. Нашата платформа содржи прегледи и оценки од други купувачи и инвеститори, како и детални информации за имотите, населбите и удобностите. Ние сме посветени да ви помогнеме да донесувате информирани одлуки за вашите инвестиции во имот во Франција.

Без разлика дали сте заинтересирани за космополитскиот град Париз, сончевите плажи на Азурниот брег или шармантните села на Страницата во Франција на Прованса, TrustLocale.com има сè што треба да знаете за вашата инвестиција во имот да биде успешна. Истражете ја нашата платформа денес и откријте зошто Франција е врвен избор за инвеститорите во имот ширум светот.

Популарни прашања за Франција

Популарните атракции во Франција ги вклучуваат Ајфеловата кула, музејот Лувр, Версајската палата, Мон Сен Мишел и Француската ривиера.

Најдобро време за посета на Франција е во текот на пролетта (април до јуни) и есента (септември до октомври), кога времето е благо, а туристичките гужви се помали.

Официјален јазик на Франција е францускиот. Сепак, англискиот јазик е широко распространет во популарните туристички области и меѓународните градови.

Валутата што се користи во Франција е еврото (€). Кредитните картички се широко прифатени, но секогаш е добро да носите пари за мали купувања.

Законската возраст за пиење во Франција е 18 години. Сепак, младите на возраст од 16 или 17 години можат да консумираат ферментирани алкохолни пијалоци со оброк.

Некои традиционални француски јадења што треба да ги пробате се Escargots de Bourgogne (полжави), Coq au Vin (пилешко во црвено вино), Ratatouille и Crème Brûlée.

Просечната цена на вечера во Франција варира во зависност од ресторанот и локацијата. Типичен оброк во ресторан од среден опсег може да чини околу 15 до 30 евра по лице.

Бакшишот не е задолжителен во Франција бидејќи цената на услугата често е вклучена во сметката (услугата опфаќа). Сепак, вообичаено е да се остави некоја ситница или да се заокружи сметката.

Напонот што се користи во Франција е 230 волти, со фреквенција од 50 Hz. Препорачливо е да понесете адаптер за напојување ако вашата земја користи различен напон.

Водата од чешма во Франција е генерално безбедна за пиење, освен ако не е поинаку назначено. Сепак, многу луѓе претпочитаат да пијат флаширана вода за вкус или погодност.