Потенца

Потенца

Град во Италија. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Италија
0.0
(0 критики)

Увид за Потенца

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Потенца

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Потенца

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Потенца

Овие податоци се наследени од Италија, не припаѓаат на Потенца.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 15.98
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 63.54
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 10.16
Капучино (нормално)
$ 1.66
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.57

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.72
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 37.16
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 5.57
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.55
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 30.25
Гориво (1 литар)
$ 2.00
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 26,047.50
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 27,741.51

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 50.82
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 20.85
Кино (1 седиште)
$ 9.56

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 82.30
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 35.66
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 89.28
Машки кожени деловни чевли
$ 116.96

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 3,776.64
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 2,356.36
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.07

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 5.24
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.54
Млеко (1 литар)
$ 1.47
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.07
Бел ориз (1 кг)
$ 2.58
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.50
локално сирење (1 кг)
$ 14.05
Пилешко месо (1 кг)
$ 10.86
Говедско месо (1 кг)
$ 17.65
Јаболко (1 кг)
$ 2.11
Банана (1 кг)
$ 1.94
Портокал (1 кг)
$ 2.29
Домат (1 кг)
$ 2.89
Компир (1 кг)
$ 1.62
Кромид (1 кг)
$ 1.58
зелена салата (1 парче)
$ 1.35
Вода (1,5 литри)
$ 0.46
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.16
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 6.36

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 212.31
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.16
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 29.83

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 529.67
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 9,281.51

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 741.02
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 560.12
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,315.67
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 925.85

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,694.38

Потенца Географски информации

Дознајте повеќе за Потенца

Потенца е мал, но шармантен град кој се наоѓа во јужниот регион Базиликата во Италија. Сместено е на Апенинските планини, со живописен поглед на пејзажот што го опкружува. Со население од приближно 67.000 луѓе, градот може да се пофали со богата историја, енергична култура и архитектура која инспирира стравопочит, што го прави одлична дестинација за патниците.

Една од најзначајните карактеристики на Потенца е неговиот историски центар на градот. Тесните кривулести улици датираат од 17 век, што ве наведува да ги откриете средновековните корени на градот. Овде можете да ги истражувате традиционалните италијански продавници, да посетите прекрасни базилики и катедрали како Дуомо или да се прошетате на еден од бројните јавни плоштади опкружени со историска архитектура.

Згора на тоа, Потенца е портата на Parco Nazionale dell'Appennino Lucano Val d'Agri Lagonegrese, една од најголемите заштитени подрачја во Италија. Овде, посетителите можат да одат на различни патеки во природата, груби планински планинарења и живописни возење низ флората и фауната. Совршен за излети, набљудување на дивиот свет и реенергирање во мирна средина.

Дополнително, локалната кујна на Потенца мора да ја проба секој што го посетува градот. Можете да доживеете кулинарски традиции кои датираат од античко време, како што е локалното омилено јадење „Пеперони круши“, суви и пржени црвени пиперки, кои се уникатни за регионот Базиликата. Градот нуди и неверојатна палета на вина произведени во областа заедно со традиционално италијанско кафе и десерти.

Во суштина, Потенца е уникатен и шармантен град кој на своите посетители им нуди прекрасен микс на култура, историја и природа што не може да се најде на друго место. Со својот историски центар на градот, природните убавини околу него и прекрасната кујна, Potenza сигурно ќе ви го плени срцето, ќе ги заслепува вашите сетила и ќе ве остави со искуство кое ќе трае цел живот.

Популарни прашања за Потенца

Потенца нуди неколку популарни атракции, вклучувајќи ја катедралата, Провинцискиот археолошки музеј и катедралниот музеј Сан Герардо.

Потенца доживува медитеранска клима со топли лета и благи зими, што обезбедува пријатно време во поголемиот дел од годината.

Традиционалните јадења во Потенца вклучуваат „Pignata Lucana“ (богата чорба од месо и зеленчук), „Peperoni Cruschi“ (пржени пиперки) и „Ciammotta“ (јадење со зеленчук и колбаси).

Најдобро време за посета на Потенца е во текот на пролетта (април до јуни) и есента (септември до ноември), кога времето е благо и пријатно за истражување на градот и неговите околни области.

Некои блиски градови кои вреди да се посетат од Потенца се Матера, Мелфи, Веноса и Маратеа. Секој нуди свои уникатни историски и културни атракции.

Валутата што се користи во Потенца, Италија е еврото (€). Препорачливо е да носите готовина, иако кредитните картички се широко прифатени во повеќето претпријатија.

Да, Потенца е домаќин на различни културни и традиционални настани во текот на годината, вклучително и Сагра дела Варола (фестивал на маслинки) во јуни и Феста дела Бруна (верска поворка) во јули.

Посетителите на Потенца можат да уживаат во пешачење во блискиот Национален парк Апенино Лукано, да ги истражуваат живописните села во провинцијата Потенца или едноставно да се шетаат низ историскиот центар на градот.

Потенца има добро поврзан систем за јавен превоз, вклучувајќи автобуси и такси, кои го олеснуваат навигацијата низ градот и патувањето до околните области. Дополнително, градот е достапен и со воз.

Да, Potenza нуди низа опции за сместување, вклучувајќи хотели, ноќевање со појадок и изнајмување за одмор. Препорачливо е да резервирате однапред, особено за време на шпицот на туристичките сезони.