Италија

Италија

🇮🇹
Земја. Имаме 111 држави и 10744 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Италија

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Италија

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 15.96
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 63.41
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 10.09
Капучино (нормално)
$ 1.66
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.57

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.72
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 37.10
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 5.58
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.54
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 30.04
Гориво (1 литар)
$ 2.01
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 25,948.04
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 27,574.96

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 50.66
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 20.74
Кино (1 седиште)
$ 9.54

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 82.17
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 35.66
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 89.13
Машки кожени деловни чевли
$ 116.65

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 3,725.46
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 2,325.92
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.01

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 5.22
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.52
Млеко (1 литар)
$ 1.46
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.06
Бел ориз (1 кг)
$ 2.56
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.48
локално сирење (1 кг)
$ 14.03
Пилешко месо (1 кг)
$ 10.80
Говедско месо (1 кг)
$ 17.58
Јаболко (1 кг)
$ 2.10
Банана (1 кг)
$ 1.93
Портокал (1 кг)
$ 2.28
Домат (1 кг)
$ 2.88
Компир (1 кг)
$ 1.60
Кромид (1 кг)
$ 1.58
зелена салата (1 парче)
$ 1.35
Вода (1,5 литри)
$ 0.46
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.13
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 6.35

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 211.84
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.16
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 29.84

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 527.88
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 9,208.21

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 733.13
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 554.37
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,299.83
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 914.24

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,690.60

Детали за квалитетот на воздухот за Италија

Метрика за квалитет на воздухот за Италија

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Италија Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Италија Географски информации

ISO2
: IT
ISO3
: ITA
Phone Code
: +39
Currency
: EUR
Population
: 59,109,668 (2021)

Дознајте повеќе за Италија

Добредојдовте на страницата на TrustLocale.com во Италија, вашиот водич за волшебниот и разновиден пазар на недвижности во оваа прекрасна медитеранска земја. Со својата богата историја, светски познатата кујна и прекрасните пејзажи, Италија е атрактивна дестинација за купувачите на имот и инвеститори од целиот свет.

Италија е трета по големина економија во еврозоната и има добро регулиран пазар на недвижности, што го прави идеална дестинација за инвестирање во имот. Без разлика дали сте заинтересирани за имот што се купува за издавање, втор дом или долгорочна инвестиција, Италија нуди многу можности.

Една од главните предности на инвестирањето во италијански имот е нејзиниот потенцијал за силни капитални добивки. Пазарот на недвижности во земјата покажа постојан раст со текот на годините, а со голема побарувачка за имот во популарните области, често има недостиг од понуда. Дополнително, Италија има добро воспоставена туристичка индустрија, која може да понуди атрактивни приноси за изнајмување.

Во TrustLocale.com, ние сме посветени да ви обезбедиме сигурни и транспарентни информации за пазарот на недвижности во Италија. Нашата платформа содржи прегледи и оценки од други купувачи и инвеститори, како и детални информации за имотите, населбите и удобностите. Посветени сме да ви помогнеме да донесувате информирани одлуки за вашите инвестиции во имот во Италија.

Без разлика дали сте заинтересирани за романтичниот град Венеција, сончевиот брег на Амалфи или ридовите на Тоскана, TrustLocale.com's Страницата „Италија“ има сè што треба да знаете за вашата инвестиција во имот да биде успешна. Истражете ја нашата платформа денес и откријте зошто Италија е врвен избор за инвеститорите во недвижнини ширум светот.

Популарни прашања за Италија

Италија нуди плејада на волшебни градови за истражување, вклучувајќи ги Рим, Фиренца, Венеција, Милано и Неапол, секој со својот уникатен шарм и атракции.

Најдобро време за посета на Италија е во текот на пролетните сезони (од април до јуни) и есента (септември до октомври) кога времето е пријатно, гужвите се помали, а познатите знаменитости се помалку преполни.

Италија е позната по своите безвременски богатства. Некои атракции кои мора да се посетат вклучуваат Колосеум, Ватикан, Кривата кула во Пиза, урнатините на Помпеја, брегот на Амалфи и живописниот Cinque Terre.

Официјалната валута на Италија е еврото (€). Кога посетувате, препорачливо е да имате готовина при рака, иако плаќањата со картички се широко прифатени на повеќето места.

Италија може да се пофали со богато кулинарско наследство. Традиционалните јадења вклучуваат тестенини карбонара, пица Маргерита, рижото, лазања, брускети, желато, тирамису и разни регионални специјалитети како њоки и особуко.

Во Италија, во сметката вообичаено се вклучува такса за услуга. Сепак, вообичаено е да се заокружи вкупната сума или да се остави мал дополнителен бакшиш како гест на благодарност, особено за одлична услуга.

Цените за сместување во Италија варираат во зависност од градот и видот на сместување. Во просек, пристојна хотелска соба може да чини помеѓу 80 и 150 евра по ноќ, додека буџетските опции како хостели или изнајмување за одмор може да бидат поевтини.

Иако англискиот јазик не се зборува широко во некои рурални области, повеќето главни туристички дестинации и градови во Италија имаат локални жители што зборуваат англиски, особено помладите генерации кои работат во туристичката индустрија.

Иако не е потребно, учењето на неколку основни италијански фрази може значително да го подобри вашето патување и да ги направи интеракциите со локалното население попријатни и поисплатливи.

Италијанците го ценат учтивото однесување. Вообичаено е да се поздравувате со ракување, да избегнувате ставање лактите на масата и да ги држите рацете видливи додека вечерате. Облечете се скромно кога посетувате религиозни места и внимавајте на локалните обичаи.