Сицилија

Сицилија

Град во Италија. Имаме 474 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Италија
0.0
(0 критики)

Увид за Сицилија

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Сицилија

Овие податоци се наследени од Италија, не припаѓаат на Сицилија.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 15.98
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 63.54
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 10.16
Капучино (нормално)
$ 1.66
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.57

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.72
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 37.16
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 5.57
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.55
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 30.25
Гориво (1 литар)
$ 2.00
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 26,047.50
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 27,741.51

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 50.82
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 20.85
Кино (1 седиште)
$ 9.56

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 82.30
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 35.66
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 89.28
Машки кожени деловни чевли
$ 116.96

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 3,776.64
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 2,356.36
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.07

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 5.24
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.54
Млеко (1 литар)
$ 1.47
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.07
Бел ориз (1 кг)
$ 2.58
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.50
локално сирење (1 кг)
$ 14.05
Пилешко месо (1 кг)
$ 10.86
Говедско месо (1 кг)
$ 17.65
Јаболко (1 кг)
$ 2.11
Банана (1 кг)
$ 1.94
Портокал (1 кг)
$ 2.29
Домат (1 кг)
$ 2.89
Компир (1 кг)
$ 1.62
Кромид (1 кг)
$ 1.58
зелена салата (1 парче)
$ 1.35
Вода (1,5 литри)
$ 0.46
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.16
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 6.36

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 212.31
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.16
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 29.83

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 529.67
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 9,281.51

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 741.02
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 560.12
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,315.67
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 925.85

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,694.38

Сицилија Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Сицилија Географски информации

Дознајте повеќе за Сицилија

Сицилија, Италија: Медитерански скапоцен камен

Сицилија е најголемиот остров на Медитеранот, познат по своите прекрасни плажи, антички урнатини и прекрасни пејзажи. Сместен на југ од Италија, овој волшебен остров е вистински одраз на италијанската култура, со допир на свој уникатен шарм. Сицилија е популарна туристичка дестинација која секоја година привлекува милиони посетители кои се собираат овде поради нејзината топла клима, пријателските локални жители и вкусната кујна.

Една од најголемите атракции на Сицилија се нејзините азурни води кои го опкружуваат островот. Од неверојатната плажа Таормина, до кристално чистите води на Сан Вито Ло Капо, никогаш нема да останете без прекрасни плажи на овој остров. Островот е исто така дом на карпести заливи кои го одземаат здивот, каде што можете да најдете затскриени места за да го впиете сонцето.

Покрај недопрените плажи, Сицилија е позната по својата историја и култура. Островот некогаш бил населен од античките Грци и има богата историја која се рефлектира во неговите многубројни урнатини, храмови и амфитеатри што стојат низ островот. Долината на храмовите во Агриџенто е одличен пример за ова, место за светско наследство на УНЕСКО со неверојатни грчки урнатини.

Сицилија е исто така позната по својата храна, главен дел од италијанската кулинарска сцена. Островот може да се пофали со кујна која се разликува од копното, со богати сосови од домати и разновидни јадења од морска храна. Сицилијанската улична храна не смее да се пропушти, како што се аранчини (длабоко пржени топчиња ориз) и каноли (вкусни туби за пециво исполнети со слатко сирење рикота).

Нема сомнение дека Сицилија е визуелно ремек-дело, со мешавина на импресивна природна и архитектонска убавина. Нејзините шарени села, величествени замоци и катедрали не треба да се пропуштат. Локалните жители, исто така, се уште една причина зошто ќе се заљубите во островот - тие се топли, гостопримливи и секогаш подготвени да ги пречекаат посетителите на нивната земја.

Генерално, Сицилија е рај за култура, историја и релаксација. Нејзините бујни села и поглед на морето го прават идеална дестинација за оние кои сакаат да се релаксираат, а истовремено да ценат дел од италијанската култура. Има многу опции за сместување кои се движат од луксузни хотели до пријатни, достапни ноќевања и појадок, што го прави достапен за сите патници. Уживајте во уникатниот медитерански островски дух на ова мистериозно, магично и возбудливо место.

Популарни прашања за Сицилија

Сицилија нуди плејада на атракции. Не пропуштајте ја импресивната долина на храмовите, прекрасните плажи во Чефалу и античкиот град Таормина со неговиот извонреден грчки театар.

Најдобро време за посета на Сицилија е во текот на пролетта (април до јуни) или есен (септември до октомври), кога времето е пријатно, а туристичките гужви се послаби.

Препуштете се на сицилијанските кулинарски задоволства како аранчини (топчиња од ориз), тестенини ала Норма, каноли и гранита. Не заборавајте да ги пробате вкусните морски плодови и локални вина.

Сицилија нуди низа активности на отворено, вклучително и планинарење на Етна, истражување на прекрасните Еолиски острови и сончање на прекрасните плажи долж брегот.

Да, Сицилија е генерално безбедна за патниците. Сепак, секогаш се советува да преземете мерки на претпазливост и да внимавате на вашата околина, особено во преполните туристички области.

Валутата што се користи во Сицилија и низ цела Италија е еврото (€). Се препорачува да имате пари со вас, иако кредитните картички се широко прифатени во повеќето претпријатија.

Сицилија е домаќин на бројни живописни фестивали. Празникот на Света Агата во Катанија, Велигденските поворки во Ена и Фестивалот на цветот на бадемот во Агриџенто се меѓу најпознатите.

Сицилија има добро развиен транспортен систем. Автобусите и возовите се главните начини на јавен превоз, обезбедувајќи врски меѓу градовите и градовите. Изнајмување автомобили се исто така популарни.

Сицилија е дом на импресивни историски знаменитости како што се античкиот грчки театар во Сиракуза, барокните чуда на Ното и неверојатната катедрала во Палермо.

Започнете со еднодневни патувања до шармантните острови Фавињана и Лампедуза, посетете го археолошкиот локалитет на долината на храмовите на Агриџенто или истражете го средновековниот град Ерице.