Кајбер Пахтунхва

Кајбер Пахтунхва

Град во Пакистан. Имаме 49 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Пакистан
0.0
(0 критики)

Увид за Кајбер Пахтунхва

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Кајбер Пахтунхва

Овие податоци се наследени од Пакистан, не припаѓаат на Кајбер Пахтунхва.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 1.79
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 12.96
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 3.58
Капучино (нормално)
$ 1.56
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.29

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.18
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 7.16
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.72
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.42
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 1.79
Гориво (1 литар)
$ 1.01
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 16,026.48
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 22,050.11

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 12.28
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 6.53
Кино (1 седиште)
$ 3.58

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 14.31
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 21.04
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 54.23
Машки кожени деловни чевли
$ 28.90

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 557.06
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 345.15
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 18.38

Купување на намирници

Млеко (1 литар)
$ 0.76
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.56
Бел ориз (1 кг)
$ 1.18
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.13
локално сирење (1 кг)
$ 5.03
Пилешко месо (1 кг)
$ 2.81
Говедско месо (1 кг)
$ 3.52
Јаболко (1 кг)
$ 0.98
Банана (1 кг)
$ 0.64
Портокал (1 кг)
$ 0.77
Домат (1 кг)
$ 0.46
Компир (1 кг)
$ 0.33
Кромид (1 кг)
$ 0.42
зелена салата (1 парче)
$ 0.31
Вода (1,5 литри)
$ 0.33
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.79

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 82.48
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 14.29

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 36.60
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 986.18

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 102.75
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 65.66
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 239.77
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 160.89

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 176.28

Кајбер Пахтунхва Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Кајбер Пахтунхва Географски информации

Дознајте повеќе за Кајбер Пахтунхва

Кајбер Пахтунхва, Пакистан е неверојатна провинција лоцирана во северозападниот регион на земјата. Овој регион е познат по својата природна убавина, хипнотизирачките пејзажи и богатата културна историја. Кајбер Пахтунхва е преполн со естетски долини, величествени планини, кривулести реки и изобилство зеленило, што го прави идеално место за љубителите на природата и љубителите на авантурите.

Главен град на покраината е Пешавар, кој е најстариот постојано населен град во Јужна Азија. Пешавар е познат по своите живописни чаршии, вкусна кујна и добредојдени луѓе. Градот нуди хармоничен спој на модерноста и традиционалните вредности, што го прави задолжително да го посети секој што патува во Хајбер Пахтунхва.

Една од најпопуларните туристички дестинации во Хајбер Пахтунхва е долината Сват, која често се нарекува „Швајцарија на Пакистан“. Оваа долина е природна земја на чудата и може да се пофали со бујни зелени шуми, каскадни водопади, кристални потоци и планини покриени со снег. Долината е дом и на неколку древни будистички ступи и манастири, како што се Тахт Баи и Буткара.

Друга голема атракција во Кајбер Пахтунхва е долината Калаш, која се наоѓа на крајниот север на покраината и е дом на народот Калаш, домородното племе познато по својата единствена култура, јазик и обичаи. Долината е позната по своите живописни шарени фестивали, вклучувајќи го фестивалот Чилам Џоши и прославата Учао.

Покрај тоа, Кајбер Пахтунхва е дом на неколку живописни ридски станици, како што се Натиагали и Аботабад. Овие ридски станици се сместени на голема надморска височина, обезбедувајќи неверојатен поглед на околниот пејзаж. Тие, исто така, нудат шанса да се препуштат на активности на отворено, како што се трекинг, кампување и качување по карпи.

Како заклучок, Кајбер Пахтунхва, Пакистан, е регион кој може да се пофали со природна убавина, богато културно наследство и добредојдена популација. Без разлика дали сте љубител на природата, љубител на историјата или љубител на авантури, Хајбер Пахтунхва има што да понуди за секого. Затоа, спакувајте ги куферите и дојдете да ја истражите оваа прекрасна провинција!

Популарни прашања за Кајбер Пахтунхва

Кајбер Пахтунхва може да се пофали со неколку популарни туристички атракции како што се живописната долина Сват, историскиот град Пешавар, древните будистички урнатини во Таксила, живописната долина Каган и прекрасниот ски-центар Малам Џаба.

Кајбер Пахтунхва доживува разновидна клима. Регионот има топли лета и студени зими. Повисоките планински предели добиваат обилни снежни врнежи во зима, додека котлините имаат умерени температури, што ги прави пријатна дестинација во текот на целата година.

Кајбер Пахтунхва е познат по својата вкусна традиционална кујна. Некои популарни јадења вклучуваат чапли ќебап, пешавари карахи, сек кабаб, јагнешко пулао намкин, кнедли од манту и чарси тика. Овие јадења нудат прекрасен спој на вкусови и зачини.

Кајбер Пахтунхва нуди бројни активности на отворено за љубителите на авантура. Некои од популарните опции вклучуваат планинарење, пешачење во живописните долини како Сват и Читрал, рафтинг во бела вода во реките Кунар и Сват, параглајдерство во долината Каган и истражување на прекрасните национални паркови.

Кајбер Пахтунхва има големо историско значење. Тој бил дом на древните цивилизации како Гандара, бил сведок на моќната империја Мауријан и го доживеал доаѓањето на будизмот. Регионот, исто така, бил сведок на познатите битки на Александар Македонски и одиграл клучна улога во трговскиот пат на свилата.

Пашту е главниот јазик што се зборува во Хајбер Пахтунхва, проследен со Хиндко, Сераики и Урду. Сепак, генерално можете да најдете луѓе кои разбираат и зборуваат урду или англиски, особено во поголемите градови и туристички области.

Кајбер Пахтунхва е домаќин на различни шарени фестивали и културни настани. Пролетниот фестивал Калаш во Читрал, фестивалот Шандур Поло и музичкиот фестивал Јашн-е-Кусрау во Пешавар се меѓу најпознатите. Овие фестивали ги прикажуваат енергичните традиции, музика и фолклор на регионот.

Кајбер Пахтунхва има добро развиен транспортен систем. Можете лесно да патувате во покраината по пат користејќи автобуси, такси и приватни автомобили. Достапни се и домашни летови за да стигнат до големите градови. Во некои области се достапни и локални опции за транспорт, како што се рикши и колички за коњи.

Кајбер Пахтунхва е познат по своите исклучителни ракотворби. Регионот произведува сложени теписи и килими, шарени везени ткаенини, традиционален накит, сандали Пешавари, дрвен мебел и рачно изрезбани предмети од месинг и бакар. Овие занаети го одразуваат богатото културно наследство на покраината.

Кајбер Пахтунхва генерално се смета за безбедна за туристите; сепак, секогаш е препорачливо да останете ажурирани за моменталната ситуација и советите за патување. Се препорачува да се следат општите безбедносни мерки, да се почитуваат локалните обичаи и да се ангажираат сигурни туристички водичи за непречено и безбедно патување.