Пакистан

Пакистан

🇵🇰
Земја. Имаме 8 држави и 458 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Пакистан

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Пакистан

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 1.79
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 12.96
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 3.58
Капучино (нормално)
$ 1.56
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.29

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.18
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 7.16
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.72
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.42
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 1.79
Гориво (1 литар)
$ 1.01
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 16,025.88
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 22,048.66

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 12.28
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 6.53
Кино (1 седиште)
$ 3.58

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 14.31
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 21.04
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 54.22
Машки кожени деловни чевли
$ 28.90

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 556.96
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 345.05
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 18.38

Купување на намирници

Млеко (1 литар)
$ 0.76
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.56
Бел ориз (1 кг)
$ 1.18
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.13
локално сирење (1 кг)
$ 5.03
Пилешко месо (1 кг)
$ 2.81
Говедско месо (1 кг)
$ 3.52
Јаболко (1 кг)
$ 0.98
Банана (1 кг)
$ 0.64
Портокал (1 кг)
$ 0.77
Домат (1 кг)
$ 0.46
Компир (1 кг)
$ 0.33
Кромид (1 кг)
$ 0.42
зелена салата (1 парче)
$ 0.31
Вода (1,5 литри)
$ 0.33
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.79

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 82.48
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 14.29

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 36.60
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 986.20

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 102.75
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 65.66
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 239.77
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 160.91

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 176.28

Детали за квалитетот на воздухот за Пакистан

Метрика за квалитет на воздухот за Пакистан

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Пакистан Историја на земјотреси

Пакистан Географски информации

ISO2
: PK
ISO3
: PAK
Phone Code
: +92
Currency
: PKR
Population
: 231,402,117 (2021)

Дознајте повеќе за Пакистан

Добре дојдовте на страницата Пакистан на TrustLocale.com, вашиот водич за динамичниот и еволутивен пазар на недвижности во оваа јужноазиска земја. Со своето богато културно наследство, зачудувачки природни убавини и растечката економија, Пакистан е атрактивна дестинација за купувачите на имот и инвеститорите кои бараат единствена можност за инвестирање.

Пакистан има разновиден пазар на недвижности кој нуди опсег на инвестиции. можности, од традиционални домови во пакистански стил до модерни апартмани. Дополнително, Пакистан има силна репутација како популарна дестинација за културен и авантуристички туризам, што може да обезбеди можности за атрактивни приноси за изнајмување.

Една од главните предности на инвестирањето во пакистански имот е неговиот потенцијал за силни капитални добивки. на долг рок. Пазарот на недвижности во земјата покажува стабилен раст во текот на годините, а со потенцијал за континуиран економски и демографски раст, може да има можности за инвестирање.

Во TrustLocale.com, ние сме посветени да ви обезбедиме доверливи услуги. и транспарентни информации за пазарот на недвижности во Пакистан. Нашата платформа содржи прегледи и оценки од други купувачи и инвеститори, како и детални информации за имотите, населбите и удобностите. Посветени сме да ви помогнеме да донесувате информирани одлуки за вашите инвестиции во имот во Пакистан.

Без разлика дали сте заинтересирани за прекрасните планини на опсегот Каракорам, историската архитектура на Лахоре или космополитскиот град Карачи, Страницата во Пакистан на TrustLocale.com има сè што треба да знаете за вашата инвестиција во имот да биде успешна. Истражете ја нашата платформа денес и откријте зошто Пакистан може да биде единствена и возбудлива инвестициска можност за авантуристички инвеститори во недвижнини.

Популарни прашања за Пакистан

Трошоците за купување куќа во Пакистан варираат во зависност од различни фактори како што се локацијата, големината и удобностите. Може да се движи од 1 милион PKR до неколку милиони рупии.

Процесот на купување имот во Пакистан генерално вклучува идентификување на саканиот имот, спроведување на длабинска анализа, извршување на купопродажен договор, регистрирање на имотот и плаќање даноци.

Да, на странците им е дозволено да купуваат имот во Пакистан, предмет на одредени законски ограничувања и прописи. Можеби ќе треба да побараат претходно одобрение од засегнатите органи.

Пакистан нуди различни градови погодни за инвестирање во имот. Некои популарни вклучуваат Исламабад, Карачи, Лахоре и Гвадар. Секој град има свои уникатни можности и размислувања.

Да, има даноци поврзани со сопственоста на имот во Пакистан. Тие вклучуваат такса за марки, данок на капитална добивка и данок на задршка. Стапките и применливоста може да варираат во зависност од различни фактори.

Пакистан нуди широк спектар на видови имот, вклучувајќи куќи, станови, парцели и комерцијални имоти. Секој тип се грижи за различни преференции и инвестициски цели.

Да, изнајмувањето имот е доста вообичаено во Пакистан. Многу луѓе претпочитаат да изнајмуваат пред да купат, особено во урбаните области, за да го проценат соседството, објектите и целокупната соодветност.

За да изнајмите имот во Пакистан, генерално е потребно да се потпише договор за изнајмување, да се обезбедат потребните документи за идентификација и да се плати безбедносен депозит, обично еквивалентен на кирија од еден до три месеци.

Во Пакистан има неколку популарни веб-страници за списоци за имот, вклучувајќи ги Zameen.com, Lamudi.pk и Property24.pk. Овие платформи нудат широк спектар на имоти за купување, продавање и изнајмување.

Некои клучни размислувања при инвестирање на пазарот за недвижнини во Пакистан вклучуваат локација, развој на инфраструктура, трендови на пазарот, правна документација и ангажирање професионални агенти за недвижности за насоки.