Пенџаб

Пенџаб

Град во Пакистан. Имаме 214 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Пакистан
0.0
(0 критики)

Увид за Пенџаб

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Пенџаб

Овие податоци се наследени од Пакистан, не припаѓаат на Пенџаб.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 1.79
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 12.98
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 3.58
Капучино (нормално)
$ 1.56
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.29

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.18
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 7.16
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.72
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.42
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 1.79
Гориво (1 литар)
$ 1.01
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 16,019.14
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 22,033.46

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 12.29
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 6.52
Кино (1 седиште)
$ 3.58

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 14.30
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 21.04
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 54.12
Машки кожени деловни чевли
$ 28.87

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 556.69
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 344.10
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 18.31

Купување на намирници

Млеко (1 литар)
$ 0.75
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.56
Бел ориз (1 кг)
$ 1.18
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.13
локално сирење (1 кг)
$ 5.02
Пилешко месо (1 кг)
$ 2.81
Говедско месо (1 кг)
$ 3.52
Јаболко (1 кг)
$ 0.98
Банана (1 кг)
$ 0.64
Портокал (1 кг)
$ 0.77
Домат (1 кг)
$ 0.45
Компир (1 кг)
$ 0.33
Кромид (1 кг)
$ 0.41
зелена салата (1 парче)
$ 0.31
Вода (1,5 литри)
$ 0.33
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.79

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 82.44
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 14.31

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 36.63
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 986.39

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 102.68
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 65.62
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 239.78
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 161.03

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 176.30

Пенџаб Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Пенџаб Географски информации

Дознајте повеќе за Пенџаб

Добредојдовте на страницата во Пенџаб, Пакистан на TrustLocale.com, вашата платформа за сите работи поврзани со имот и недвижен имот. Пенџаб е најнаселената провинција во Пакистан, дом на над 110 милиони луѓе. Регионот е познат по својата енергична култура, земјоделска доминација и присуството на историски знаменитости.

Главен град на Пенџаб е Лахоре - град кој служел како важен културен, образовен и економски центар со векови. Градот е познат по своите големи градби од времето на Могал и распространетите чаршии. Пазарот на недвижности во Лахор просперира со многу висококвалитетни имоти, вклучувајќи луксузни апартмани, вили и модерни станови.

Покрај Лахоре, Пенџаб е дом и на други значајни градови како што се Фаисалабад, Мултан и Равалпинди. Секој од овие градови нуди уникатен спој на модерни удобности и автентични пакистански вкусови. Мултан е дом на светски познатиот суфиски храм Бахаудин Закарија, додека Равалпинди служи како порта кон северните планини на Пакистан.

Пенџаб е и земјоделски центар, кој произведува многу главни култури како пченица, ориз, шеќерна трска и памук. Овој земјоделски фокус доведе до развој на многу имоти во руралните области на Пенџаб кои се совршени за земјоделство и земјоделство.

Пенџаб е раздвижена провинција со растечки пазар на недвижности. Без разлика дали барате луксузен стан во Лахоре или куќа на село, има многу опции за избор. Во TrustLocale.com, ние се стремиме да обезбедиме сигурни и доверливи информации за имотите на Пенџаб - за да можете да донесувате информирани одлуки кога купувате или изнајмувате имот.

Популарни прашања за Пенџаб

Пенџаб, Пакистан се наоѓа во североисточниот дел на земјата, граничи со Индија.

Пенџаб, Пакистан има население од над 110 милиони луѓе, што ја прави најнаселената провинција во земјата.

Лахоре, Фаисалабад, Равалпинди и Мултан се некои од популарните градови во Пенџаб, Пакистан.

Пенџаб, Пакистан доживува топла полусушна клима со многу топли лета и благи зими.

Главниот јазик што се зборува во Пенџаб, Пакистан е пенџаби, но и урду е широко разбран и зборуван.

Некои познати знаменитости во Пенџаб, Пакистан ја вклучуваат џамијата Бадшахи, тврдината Лахоре и градините Шалимар.

Економијата на Пенџаб, Пакистан првенствено се заснова на земјоделството, со земјоделски култури како пченица, ориз и шеќерна трска како главни придонесувачи.

Некои традиционални јадења во Пенџаб, Пакистан вклучуваат биријани, ќебапи, пилешко тандури и пилешко со путер.

Пенџаб, Пакистан има добро развиен образовен систем, со бројни универзитети и колеџи кои нудат широк спектар на програми.

Еид-ул-Фитр, Басант и Мела Чираган се некои популарни фестивали кои се слават во Пенџаб, Пакистан.